Wycieczka na Roztocze

W dniu 8 czerwca 2024 roku Zarząd Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Krasnymstawie zorganizował wycieczkę na Roztocze. Na wycieczkę udało się 31 osób.

Przy udziale przewodnika kolegi Kamila zwiedziliśmy wiele ciekawych a nawet powszechnie mało znanych miejsc. Między innymi hodowlę zachowawczą konika polskiego w warunkach zbliżonych do naturalnych, która prowadzona jest w Roztoczańskim Parku Narodowym, zaporę rzeczną na rzece "Szum", usytuowany na sztucznej wyspie kościół rzymsko-katolicki św. Jana Niepomucena w Zwierzyńcu, miejsca bitew partyzanckich związanych z powstaniem zamojskim w latach 1942-44 i pochówku poległych żołnierzy.

Wieżę widokową na "Białej Górze" z której roztaczają się piękne, rozległe widoki na lasy Roztocza, Bukową Górę oraz dolinę Wieprza.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego usytuowany na pograniczu parku i części zabytkowej Zwierzyńca w którym znajdują się ekspozycje 'W krainie jodły, buka i Tarpana" składające się z 11 dioram ukazujących 17 środowisk.

Na koniec wycieczki udaliśmy się w Górecku Kościelnym do kościoła św. Stanisława Biskupa a następnie aleją dębową z kaplicą pod dębami do kolejnej kapliczki na wodzie z obrazem św. Stanisława Biskupa i dalej do źródełka leczniczego "Boża Łezka". Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem u zaprzyjaźnionego kolegi Krzysztofa w tej samej miejscowości.