XX lecie powstania Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Koła i Zarządu Wojewódzkiego w Zamościu

W dniu 17 grudnia 2014 roku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem powstania Koła i Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Zamościu

Realizując ustalenia VII Krajowego Zjazdu Delegatów SEiRP z dnia 10 października 2014 roku oraz uczczenie powstania w dniu 29.11.1994 roku Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Zamościu, w dniu 17 grudnia 2014 roku odbyła się uroczystość XX-lecia powstania SEiRP w Zamościu połączona z przygotowaniami do obchodów dwudziestopięciolecia powstania SEiRP w Polsce.

         Uroczystość odbyła się w świetlicy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu ul. Prym. Wyszyńskiego 2. Po przybyciu gości i członków Koła SEiRP w Zamościu o godz. 14.00 prowadzący ceremoniał kol. Przemysław Portuś wydał komendę do wprowadzenia sztandarów Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Lublinie oraz Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Po wprowadzeniu odegrany został hymn państwowy. Następnie wszyscy goście zajęli swoje miejsca, a prowadzący przywitał imiennie przybyłych gości odczytując ich godność z listy.

  1. Vice Prezes Zarządu Głównego SEiRP kol. Zdzisław Pietryka
  2. Prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP kol. Tadeusz Miciuła
  3. Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP R.P. w Lublinie w/z Członek Prezydium ZW ZEiRP R.P. Roman Popajewski
  4. Przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów Więziennictwa RP KT w Hrubieszowie kol. Kazimierz Łukawski.
  5. Z-ca Przewodniczącego Związku Emerytów i Rencistów Więziennictwa RP KT w Hrubieszowie kol. Lucjan Hojda.
  6. mł. insp. Mirosław Wcisło I - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu – reprezentujący jednocześnie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
  7. Piotr Tytoń Komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie
  8. KPP Hrubieszów Z-ca Naczelnika Prewencji st.asp. Tomasz Jachymek
  9. NSZZP Przewodniczący ZT w Zamościu Andrzej Michalski
  10. Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu - bryg. Mirosław Michalski
  11. W imieniu Dowódcy 3 Bat. Zmech. w Zamościu przybył kapitan Jacek Otręba
  12. Mjr ks. kapelan prot. mgr Jan Kot z Hrubieszowa 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. Mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
  13. kapelan Policji mgr Piotr Rawlik – proboszcz parafii w Łabuniach
  14. Pan Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu mjr Dariusz Bernat
  15. Pani por. Iwona Kot Zakład Karny w Hrubieszowie
  16. Pan Henryk Matej Starosta Powiatu Zamojskiego
  17. W imieniu Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka przybył Pan Krzysztof Rusztyn.
  18. Towarzystwo Wiedzy Obronnej o/Zamość Pan Ryszard Choma.
  19. Były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Zamościu Pan Jan Zdybel
  20. Pani Magdalena Okrzejska Agencja ALLIANZ Lublin.
  21. Pan Ryszard Hejna Prezes Zarządu Związku Żołnierzy WP.
  22. Pan Bronisław Witkowski Prezes Zarządu Związku Weteranów i Rezerwistów WP.
  23. Pani Agnieszka Biernacka – kierowniczka Klubu Garnizonowego 3 Bat Zmechanizowanego w Zamościu.
  24. Pani Aneta Wiater – dyrygent chóru „Contra” w Zamościu.

oraz wszystkich przybyłych gości. Łącznie w uroczystości udział wzięło 116 osób.

Po przywitaniu gości prowadzący uroczystość odczytał referat na temat historii Stowarzyszenia w Polsce i na Zamojszczyźnie.

Rys historyczny SEiRP w Polsce i na Zamojszczyźnie.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych to organizacja działająca  już ponad 24 lata. Szeregi Stowarzyszenia  liczą  21 tysięcy członków.  Wchodzimy w skład Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych zrzeszającej emerytów i rencistów Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służb Ochrony Państwa.  Wszystkie te organizacje razem z naszą skupiają  ponad 100 tysięcy członków i mają coraz większe zrozumienie  oraz akceptację działań u ponad 400 tysięcy mundurowych emerytów i rencistów  oraz ich rodzin. A tak to się zaczęło...

 

Zmiany ustrojowe w naszym kraju, które nastąpiły pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wywołały potrzebę utworzenia organizacji zrzeszającej byłych funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych. Organizacji samodzielnej i niezależnej, o większym zakresie oddziaływania, niż czyniły to dotychczas działające kluby emerytów milicyjnych.

Dla przypomnienia dodam, iż dnia 6 kwietnia 1990 roku ogłoszona została Ustawa o Policji, a już 29 maja 1990 roku w Szczecinie odbyło się pierwsze zebranie członków założycieli, na którym uchwalono powołanie do życia organizacji o nazwie „Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych”. Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego został ś.p. Adam Chatliński.

Dzień 29 maja 1990 roku to niewątpliwie data historyczna, ale nie ona jest uznawana za dzień powołania nowej organizacji. Przyjęto zasadę, że dniem rozpoczynającym działalność nowej organizacji jest dzień, w którym Statut Stowarzyszenia zostanie zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Szczecinie. Stało się to 16 lipca 1990 roku i SEiR RSW zostało zarejestrowane w KRS pod numerem 0000043188.

Głównym zadaniem, jakie przyświecać miało nowo utworzonej organizacji to szeroko pojęta ochrona interesów emerytów i rencistów milicji, byłych funkcjonariuszy i żołnierzy resortu spraw wewnętrznych oraz ich rodzin. W szczególności poprawa  warunków socjalno-bytowych, ochrona nabytych wcześniej uprawnień, ale także organizowanie życia kulturalnego oraz wypoczynku i rekreacji.  Cele te znalazły się w Statucie Stowarzyszenia. W tym czasie w Zamościu istniały kluby emerytów przy jednostkach MO przekształcanych w jednostki Policji. Przez okres pierwszych 4 lat po zmianie ustrojowej emeryci działali w klubach zawiązanych przy Niezależnych Samodzielnych Związkach Zawodowych Policji.

W roku 1994 dotarły do Zamościa echa zmian w środowisku emerytów i ich organizacji. W marcu tego roku powstały pierwsze struktury założycielskie nowego stowarzyszenia. W dniu 31 maja 1994 roku powstał Komitet Założycielski Koła SEiR RSW w Zamościu w składzie:

 

  1. Leopold Gwóźdź – Prezes
  2. Mieczysław Obruśnik – wiceprezes
  3. Hieronim Kupiec – sekretarz
  4. Henryk Błoński – skarbnik
  5. Roman Bednarczyk - członek Zarządu
  6. Władysław Rycaj - członek Zarządu
  7. Tadeusz Markowski - członek Zarządu
  8. Józef Sobczak - członek Zarządu
  9. Wojciech Jekot - członek Zarządu
  10. Józef Fedec - członek Zarządu
  11. Bernard Misztal - członek Zarządu

               W dniu 10 września 1994 roku odbył się I Zjazd Delegatów z terenu woj. zamojskiego. Podczas obrad wyłoniono 15 osobowy Zarząd Wojewódzki w składzie:

  1. Julian Swoboda - prezes
  2. Czesław Pokrywka – wice prezes
  3. Stanisław Zubala – wice prezes
  4. Kazimierz Szołtek – sekretarz
  5. Józef Sobczak – skarbnik
  6. Jerzy Bzdek – Prezes Koła nr 3 w Hrubieszowie
  7. Leopold Gwóźdź – Prezes Koła nr 2 w Zamościu
  8. Edward Kańkowski – Prezes Koła nr 4 w Tomaszowie Lubelskim
  9. Czesław Sokal – Prezes Koła nr 1 w Biłgoraju
  10. Marian Kuźnicki – kolejny Prezes Koła nr 2 w Zamościu
  11. Józef Chruściński
  12. Stanisław Lis
  13. Zenon Majzer
  14. Tadeusz Markowski
  15. Jan Skakuj

Oraz na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Franciszka Cieplikiewicza.

               W dniu 29 listopada 1994 roku Zarząd Wojewódzki uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim Wydział Cywilny w Zamościu nr rej ST 48/94.

               W trakcie pierwszej kadencji zaszły zmiany w składzie Zarządu Wojewódzkiego. Do składu powołani zostali Anatoliusz Komanowski – Prezes koła nr 5 przy komendzie PSP w Biłgoraju oraz Stanisław Bulik – prezes Koła nr 6 w Szczebrzeszynie.

               Na koniec 1994 roku koła te liczyły następującą liczbę członków:

Nr 1 w Biłgoraju                              80

Nr 2 w Zamościu                             91

Nr 3 w Hrubieszowie                       44

Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim         35

Nr 5 w Biłgoraju                             14

Nr 6 w Szczebrzeszynie                   12

                                       Łącznie 276 członków.

               W 1995 roku z uwagi na powstanie nowego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP ze stowarzyszenia wystąpili członkowie Koła nr 5 w Biłgoraju.

               Na koniec 1998 roku w chwili zakończenia starych struktur podziału administracyjnego kraju stan naszych kół wynosił:

Na koniec 1994 roku koła te liczyły następującą liczbę członków:

Nr 1 w Biłgoraju                              63

Nr 2 w Zamościu                            151

Nr 3 w Hrubieszowie                        47

Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim          33

Nr 6 w Szczebrzeszynie                    13

Łącznie 307 członków

               W nowym województwie doszło do fuzji Zarządu Wojewódzkiego w Zamościu z Zarządem Wojewódzkim w Lublinie, a koła terenowe podporządkowano ZW w Lublinie.

               W latach 1999 do 2010 nastąpił zastój w zakresie pozyskiwania nowych członków. Składy pozostawały takie same, a ich członkowie starzeli się. Koła prowadziły działalność statutową, ale przy małej ilości środków finansowych niewiele mogły zdziałać.

               W Biłgoraju Koło posiadało nieodpłatnie własny lokal do 2014 roku. W Szczebrzeszynie Koło miało udostępniony lokal w UM do roku 2006, potem członkowie spotykali się w domach prywatnych. W Tomaszowie Lubelskim członkowie korzystali z pomieszczeń przy KPP.

               W Zamościu Koło otrzymało budynek przy ul. Gen. Orlicz Dreszera, który następnie musieli opuścić, a otrzymali pomieszczenia w kotłowni KMP w Zamościu. Po kolejnych monitach do kierownictwa KMP w Zamościu otrzymaliśmy lokal w budynku KMP tzw. małą świetlicę, nieodpłatnie, płacimy jedynie za korzystanie z infrastruktury w kwocie około 520 zł rocznie, lecz i tak jest to dużo zwłaszcza, że na tą kwotę składają się składki 33 członków stowarzyszenia.

               Członkowie Stowarzyszenia spotykali się przy okazji świąt kościelnych czy państwowych lecz nie inicjowali innych spotkań poza budynkiem siedziby stowarzyszenia. W wielu uroczystościach wewnątrz koła uczestniczyli komendanci KMP w Zamościu, na co dzień wspierający naszą działalność, między innymi poprzez udostępnianie świetlicy na spotkania wyborcze i okolicznościowe.

               Od roku 2010 do Koła w Zamościu zaczęli zapisywać się młodsi wiekiem emeryci. Dotychczasowe działania nie powodowały przyrostu członków. W 2011 roku nas młodszych wiekiem było tylko pięciu. Od roku 2012 skład Zarządu Koła został uzupełniony o Przemysława Portusia. Wprowadzono nowe zadania i oblicze koła. Po wielu latach niebytu członków z terenu Zamojszczyzny w strukturach wyższej rangi, został on w 2014 roku członkiem Prezydium ZW w Lublinie, a następnie Delegatem na Zjazd Delegatów Krajowych Stowarzyszenia i protokolantem Zjazdu, a aktualnie jest członkiem Komisji Prawnej w ZG SEiRP w Warszawie.

Od 2013 roku SEiRP jest organizacją pożytku publicznego istnieje możliwość przekazania 1% przy rozliczeniu podatku PIT, który służy do wspomagania członków naszego stowarzyszenia.

We wrześniu 2013 roku do naszego koła przyłączyło się Koło w Szczebrzeszynie, gdzie na 13 członków było 9 seniorów. Następnie przyłączyli się koledzy z Tomaszowa Lubelskiego, gdzie nie działało koło w ilości 25 osób, a w lipcu 2014 roku dołączyli koledzy z Biłgoraja w ilości 14 osób z uwagi na rozpad tamtejszego Koła.

               Od 2013 roku do o naszych osiągnięć należy wpisać organizację imprez integracyjnych dla członków Koła wpisanych w kalendarz cyklicznych spotkań takich spotkanie wielkanocne połączone z walnym zebraniem na które przybyło 55 osób jak Święto Pieczonego Ziemniaka na pierwszym było 35 osób /2013/ na drugim 111 /2014/, Kulig z udziałem 131 osób, majówkę z udziałem 120 osób, Dzień Kobiet w zajeździe Kanclerz dla 18 naszych członkiń, posiedzenie Zarządu Koła połączone ze spotkaniem wielkanocnym w zajeździe Kanclerz.

         Aktualnie nasze koło liczy 202 członków, w tym 22 seniorów i 23 kobiety. Dodać należy, iż jako członkowie Koła w Zamościu utrzymujemy się ze swoich składek. Nie otrzymujemy dofinansowania z zewnątrz, a wszystkie imprezy pokrywaliśmy ze środków własnych i składek na imprezy przez członków koła. Na uwagę zasługuje fakt, iż koło nie korzysta ze wsparcia samorządowego lub państwowego.

               Nasi członkowie mogą pochwalić się także niemałym dorobkiem. Antoni Omiotek z zamiłowania od wielu lat maluje obrazy, uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych także przez Policje, a jego wernisaż zobaczycie państwo dzisiaj w barze Aspirant. Prezes naszego Zarządu Jerzy Ciechaniewicz oraz członek zarządu Jan Bednarz śpiewają w chórze Contra, który niebawem wykona dla nas koncert kolęd.

               Posiadamy grupę członków grających w każdą środę w karty, którzy pokazują, iż nasza siedziba nie musi być tylko biurem, ale także miejsce spotkań, miejscem, gdzie przychodzą emeryci by nawet chwilę posiedzieć i porozmawiać.

               Dlatego też namawiamy wszystkich do wstępowania w nasze szeregi w charakterze członków zwyczajnych lub wspierających. Dodam, iż na terenie dawnego województwa zamojskiego świadczenia z ZER otrzymuje ponad 1500 osób, a to znaczy, że przed nami jest jeszcze wiele pracy by pozyskać nowych członków i dążyć do odbudowania struktur stowarzyszenia w poszczególnych miastach z terenu dawnego województwa zamojskiego.

               Na zakończenie tego wystąpienia chciałbym wszystkim tu obecnym złożyć serdeczne podziękowania za przybycie na nasz jubileusz oraz życzyć wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, aby przebiegły one w spokoju i miłości, czego sobie i państwu życzę.

               W historii naszego Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Zamościu oraz kół podległych pracowali lub byli członkami niżej wymienieni koledzy i koleżanki, którzy przeszli na wieczną służbę:

  1. Marian Kuźnicki – Prezes Koła w Zamościu
  2. Czesław Sokal – Prezes Koła w Biłgoraju
  3. Stanisław Maciocha – Prezes Koła w Biłgoraju
  4. Edward Kańkowski – Prezes Koła w Tomaszowie Lubelskim
  5. Jerzy Bzdek – Prezes Koła w Hrubieszowie
  6. Stanisław Bulik – Prezes Koła w Szczebrzeszynie
  7. Eugeniusz Startek
  8. Bogusław Misiarz
  9. Stefan Kraczkowski
  10. Krzysztof Krajewski
  11. Jerzy Misiuta
  12. Józef Turzyniecki
  13. Jan Badach
  14. Czesław Gruszka
  15. Władysław Kasiura
  16. Józef Borowiec
  17. Jan Jarczak
  18. Antoni Lesicki
  19. Stanisław Gremblas
  20. Leopold Radkiewicz
  21. Roman Senejko
  22. Józef Walczewski
  23. Wiesław Litwin
  24. Jan Farion – dzisiaj pochowany /17.12.2014/.

i inni tu nie wymienieni nasi koledzy i koleżanki – funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych. Cześć ich pamięci.

W dalszej kolejności przystąpiono do wręczenia wyróżnień: Na wniosek Zarządu Koła SEiRP w Zamościu, Zarząd Główny SEiRP Uchwałą Nr VII/11/ZG/2014 z dnia 03 grudnia 2014 roku 14/2014  wyróżnił odznaką „Za wybitne osiągnięcia dla SEiRP” osoby, które przyczyniły się do rozwoju zamojskiego Koła i którą zostali udekorowani:

  1. Leopold Gwóźdź członek założyciel Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Zamościu, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła w Zamościu;
  2. Czesław Pokrywka Vice Prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Zamościu, członek senior Zarządu Koła SEiRP w Zamościu;
  3. Henryk Błoński skarbnik od 1994 roku Koła SEiRP w Zamościu;
  4. Jerzy Ciechaniewicz Prezes Zarządu Koła SEiRP w Zamościu, trzecią kadencję;
  5. Jan Bednarz członek Zarządu Koła SEiRP w Zamościu.

Na wniosek Zarządu Koła SEiRP w Zamościu, Zarząd Główny SEiRP nadaje „Odznaką za Zasługi z Dyplomem” za aktywną i pełną poświęcenia pracę na rzecz środowiska emerytów i rencistów policyjnych osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju zamojskiego Koła i którą zostali udekorowani:

  1. Kowal Wiktor – członek Zarządu Koła SEiRP w Zamościu
  2. Ireneusz Krawczyk – sekretarz Koła SEiRP w Tomaszowie Lubelskim
  3. Sławomir Czajka – Prezes Koła SEiRP w Biłgoraju
  4. Piotr Gontarz – Prezes Koła SEiRP w Szczebrzeszynie
  5. Antoni Omiotek – członek Koła SEiRP w Zamościu
  6. Przemysław Portuś – II Vice Prezes Koła SEiRP w Zamościu

Wręczenia dokonali Pan Vice Prezes ZG SEiRP kol. Zdzisława Pietryka oraz mł. insp. Mirosław Wcisło I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu.

Po wręczeniach głos zabrali kolejno:

  • Vice Prezes Zarządu Głównego SEiRP kol. Zdzisław Pietryka
  • Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP R.P. w Lublinie w/z Członek Prezydium ZW ZEiRP R.P. Roman Popajewski – wręczając Prezesowi KT SEiRP w Zamościu okolicznościowy medal nadany przez ZG ZEiRP.
  • Przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów Więziennictwa RP KT w Hrubieszowie kol. Kazimierz Łukawski – wręczając Prezesowi KT SEiRP w Zamościu pamiątkową książkę o rejonie hrubieszowskim,
  • Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu - bryg. Mirosław Michalski odczytał adres w kierunku Prezesa KT SEiRP w Zamościu.
  • Pan Henryk Matej Starosta Powiatu Zamojskiego złożył życzenia dla środowiska emeryckiego i podziękowania za zaproszenie.
  • W imieniu Prezydenta Miasta Zamość przybył Pan Krzysztof Rusztyn odczytał adres w kierunku Prezesa Koła SEiRP w Zamościu w imieniu Pana Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka.
  • Towarzystwo Wiedzy Obronnej o/Zamość Pan Ryszard Choma odczytał adres w kierunku Prezesa Koła SEiRP w Zamościu.
  • Pani Magdalena Okrzejska z Agencji Allianz z Lublina wręczyła na ręce Prezesa Koła SEiRP kosz z kwiatami i stroikiem dla Koła, by upamiętniał to wydarzenie.

Po wręczeniu wyróżnień kapelani Jan Kot i Piotr Rawlik odmówili modlitwę i podzielili się opłatkiem z zebranymi, a oni wzajemnie ze sobą. Na tym zakończyła się część oficjalna. Prowadzący wydał komendę do wyprowadzenia sztandarów. Sztandary wyprowadzono i rozpoczęła się część nieoficjalna tj. występ chóru „Contra” który zaprezentował nam pieśni patriotyczne i kolędy Bożonarodzeniowe.

Po występie o 15.30 wszyscy zaproszeni uczestnicy udali się na uroczysty obiad, gdzie podano świąteczną zupę z grzybów leśnych, schabowy z ziemniakami i sałatkami, śledzik z cebulką, rybę po grecku, kapustę z grochem, sałatkę świąteczną, kompot z suszonych owoców, oraz makowiec świąteczny. Obiad zakończony rozmowami i wspomnieniami zakończył się o godz. 21.00. Zgodnie ze wschodnim zwyczajem koszty spotkania i obiadu pokryli zapraszający ze swoich środków tj. Zarząd Koła SEiRP w Zamościu.

         Według przybyłych na spotkanie gości była to największa impreza środowiska emerytów mundurowych w ostatnim dziesięcioleciu.

 

Opr. P. Portuś